About Sertifier

Sertifier – Google Forms Entegrasyonu Nasıl Yapılır?

Hazırlık Aşaması: Sertifier

Sertifier’da Google Forms üzerinden topladığınız katılımcılarınıza otomatik sertifika oluşturmak mümkün! Bunun için öncelikle Sertifier’da hesap oluşturmanız gerekiyor. Eğer hala üye değilseniz bu link üzerinden olabilirsiniz.

 

Hazırlık Aşaması: Google Forms

Google hesabınızla giriş yaptıktan sonra istediğiniz şekilde formunuzu düzenleyebilirsiniz. Oluşturduğunuz formda e-posta ve isim soyisim bilgilerinin olduğu alanlar olmasına özen gösterin. (İsim soyisim bilgilerini tek soruda toplamanız tavsiye edilir.) Formunuzun yanıtlarını bir spreadsheet dosyasına kaydetmek üzere yanıtlar bölümüne gidip spreadsheet dosyasını açmanız gerekmekte.

 

Zapier Üzerinde Entegrasyon Süreci

Zapier hesabınızı açın. Zapier ana sayfasında sol üstte yer alan işaretli “+” işaretinin üzerine geldiğinizde gözüken “Make a Zap” butonuna tıklayın. Artık Sertifier ve Google Forms entegrasyonunu yapmaya hazırsınız.

Entegrasyon Aşaması: Google Forms

Karşınıza gelen “Choose App & Event” başlıklı arama kutucuğuna “Google Forms” yazın ve çıkan simgenin üzerine tıklayın.

 

 

“Sign in to Google Forms” yazılı mavi kutucuğu göreceksiniz. Buna tıklayın ve Zapier’ın çıkardığı pencerede Google hesabınızı aktive edin. Zapier’ın oluşturduğunuz form ile bağlantıyı kurabilmesi için bu önemli bir adım.

“Customize Response” aşamasında oluşturduğunuz formu “Spreadsheet” menüsünde seçip, yanıtların toplandığı dosyayı da “Worksheet” menüsünden seçmeniz gerekiyor.

 

 

Entegrasyon Aşaması: Sertifier

“Do This..” kısmında “Choose App & Event” bölümündeki arama kısmına “Sertifier” yazıp altta beliren logomuza tıklayın.

“Choose Action Event” bölümündeki listeyi açarak “Add&Publish Single Recipient” opsiyonunu seçin.

 

Şimdi Sertifier hesabınızı tanımlamanız gerekiyor. “Choose Account”a tıkladıktan sonra açılan pencerede istenen yere API Key’inizi girin.

 

 

“Continue” tuşuna tıklayın ve testi atlayın.

Artık Zap’inizi kurdunuz! Şimdi aktifleştirmek için aşağıda veya sağ üst köşede gördüğünüz On-Off tuşuna tıklayın.

Bu işlemleri tamamladıktan sonra formunuza yanıt veren herkese akıllı sertifika gönderimi yapabileceğiniz sistemi oluşturmuş oldunuz. Sertifier’a dönüp oluşan gönderimi taslaklar bölümünde bulabilirsiniz. Taslağa girip gönderimi tamamlayabilirsiniz.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *